• Náplň práce

• Triednictvo je práca, ktorá je psychicky a niekedy aj fyzicky náročná.

Pri tejto práci sa učiteľ nesmie špecifikovať len na to, že odučí svoj predmet podľa svojho rozvrhu, ale táto práca prináša príjemné, ale aj nepríjemné okamihy. Medzi tie príjemnejšie patrí, ak je Vaša trieda chválená a vidíte, že žiaci v triede sú spokojní, majú dobré kolektívne vzťahy a výsledky v učení. Medzi tie nepríjemné patria sťažnosti ostatných vyučujúcich a niekedy vedia byť veľmi nepríjemní aj rodičia, ich prístup a vystupovanie voči Vám. Triedny učiteľ má  veľmi veľký vplyv na svojich žiakov, ale aj na ich rodičov.

Samozrejme, triedny učiteľ musí byť dostatočne kvalifikovaný a mal by byť pripravený na všetky situácie, ktoré sa môžu pri jeho práci prihodiť, aby vedel reagovať adekvátne v danej situácii.

Triedny učiteľ je dušou triedy. Podstata práce triedneho učiteľa je výsostne výchovná. Jej úspech je závislý od toho, aký vzťah vznikne medzi učiteľom a žiakom. Priamo pri vytváraní ovzdušia vzájomnej dôvery, úcty, rešpektovania sa musí  triedny učiteľ spoľahnúť hlavne na svoju intuíciu a skúsenosti.

"Triedny učiteľ získava a zhromažďuje informácie o žiakoch a vypracúva ich komplexné hodnotenie. Sleduje správanie žiakov v triede, ich prospech, dochádzku do školy, oboznamuje sa s ich rodinným prostredím. Z uvedeného vyplýva, že triedny učiteľ potrebuje okrem vedomostí z pedagogiky dobré vedomosti zo psychológie osobnosti, vývinovej a sociálnej psychológie." (K. Horváthová, 2003).

Úspech a neúspech výchovného pôsobenia závisí do značnej miery na učiteľovi. Z toho hľadiska je dôležitá otázka: Aký má byť učiteľ, ktoré vlastnosti osobnosti sú priaznivé a ktoré  nepriaznivé?

Úlohy a požiadavky kladené na učiteľov sú tieto:

1. vyučovať a vzdelávať, riadiť osvojovanie vedomostí, schopností a návykov a rozvoj schopností žiaka
          2. vychovávať celú triedu (ak je potrebné aj každého jednotlivca), formovať ich záujmy, postoje a presvedčenie
          3. byť v styku so svojimi žiakmi, vytvoriť si špecifické vzťahy s kolektívom i s jeho jednotlivými členmi, sústavne spoznávať žiakov a ich vývoj a podľa toho riadiť ďalší výchovne vzdelávací proces
          4. osvojiť si potrebné pedagogické a psychologické poznatky, metódy a spôsoby myslenia, ďalej sa v nich vzdelávať a používať ich k zdokonaľovaniu vlastnej práce
          5. dávať žiakom pozitívny príklad v spôsobe života

Práca triedneho učiteľa

Kritické pripomienky k práci a osobnosti učiteľa sa týkajú hlavne výchovného pôsobenia. Právom sú práve výchovné úlohy uvádzané ako základné z práce triedneho učiteľa. V každodennom zhone však výchovné úlohy môžu ustupovať do pozadia za samotné vyučovanie alebo administratívu a organizovanie práce.

Na jednej strane povolanie triedneho učiteľa súvisí s určitou profesiou, podľa druhu učebných predmetov a predpokladá určité vedomosti a schopnosti, záujmy a niektoré povahové črty. Na druhej strane povolanie učiteľa súvisí zároveň s profesiami, v ktorých je podstatný styk s ľuďmi, hlavne deťmi a mladými ľuďmi. Prax však dokazuje, že je ťažké skĺbiť obe hľadiská práce triedneho učiteľa.

Hlavné úlohy v práci triedneho učiteľa sú aj:

• zaujímať sa o úspechy, neúspechy, problémy a záujmy žiakov v triede
          • venovať pozornosť deťom zo znevýhodneného sociálneho prostredia
          • pomáhať riešiť možné konflikty v triede
          • podporovať kohéziu triedy, formovať sociálne vzťahy v triede tak, aby sa vytvárali neformálne vzťahy a spolupatričnosť medzi žiakmi v triede
          • pomáhať rozvoju sebapoznania a sebahodnotenia žiakov
          • pomáhať žiakom prostredníctvom výchovných postupov uvedomiť si seba, kontrolovať sa a formovať potrebu sebazdokonaľovania
          • poskytnúť žiakovi spektrum vedomostí a zručností a stupeň vzdelania podľa jeho schopností a záujmov
          • podporovať nadanie a špeciálne  schopnosti detí
          • pomáhať žiakom uvedomovať si svoje schopnosti, zručnosti a viesť ich k zodpovednosti
          • prehlbovanie a rozvíjanie estetického vkusu a citu žiakov, potrebu žiť v kultúrnom a vkusnom prostredí zvýraznením aktuálnou výzdobou tried školy, ktorá musí odzrkadľovať charakter školy a dianie v nej.
          • zvýšenú pozornosť treba venovať estetickej úprave tried, viesť žiakov k vlastnému vytváraniu estetického mikroprostredia:
          • motivovanie žiakov k tvorivej práci
          • zabezpečiť výchovu k ochrane životného prostredia, motivovať triedny kolektív k zberovým aktivitám
          • na začiatku nového školského roka oboznámiť žiakov s vnútorným poriadkom školy a bezpečnosťou, hlasovaním určiť triednu samosprávu
          • mesačne hodnotiť  správanie, prospech, dochádzku a hodnotenie zapisovať do prehľadných tabuliek v klasifikačnom zázname
          • oboznámiť rodičov so spôsobom ospravedlňovania neprítomnosti žiakov na vyučovaní na našej škole a dôsledne kontrolovať, následne vyvodzovať sankcie za neospravedlnené hodiny v zmysle vnútorného poriadku školy
          • viesť žiakov k ochrane a starostlivosti školského  majetku a inventáru triedy