2. Výsledná správa o činnosti PK cudzích jazykov
Základná škola Jozefa Cígera Hronského, Školská 10, Krupina
Výsledná správa
o činnosti predmetovej komisie cudzích jazykov
v školskom roku 2022 / 2023
Kolektív učiteľov cudzích jazykov pracoval v zložení : Ing. Zuzana Šúrová , Mgr. Slavomíra Chrienová, Mgr. Jana Göbölös, Mgr. Michal Kilik, , Mgr. Denisa Laššútová, Mgr. Alexandra Melichová, Mgr. Mária Rievaj. V rámci spolupráce s 1. stupňom sa do činnosti PK CJ zapájali aj kolegyne Mgr. Jana Reháková a Mgr. Adriána Krejčíová. Všetky problematické situácie s integrovanými žiakmi sme riešili s pani špeciálnou pedagogičkou Mgr. Katarínou Sliackou, ktorá má vo svojej aprobácii aj anglický jazyk. Garantom predmetovej komisie cudzích jazykov bola pani zástupkyňa Mgr. Eva Oboňová.
Vzájomne sme si pomáhali, poskytovali informácie a cenné rady, zúčastnili sme sa mnohých školení = webinárov vydavateľstva OXFORD a MACMILLAN. V tomto školskom roku sa opäť vydavateľstvá vrátili ku prezenčným seminárom pre 1. a 2. stupeň. Najviac nás inšpirovali nasledovné školenia :
- Back to school – online event ( Macmillan – úvodné školenie na začiatku školského roka )
- Once upon a time ... there was a big class – ako učiť väčšie skupiny žiakov
- All senses on the board – využitie všetkých zmyslov na vyučovaní, sluch zrak, hmat, čuch
- Reduce – Recycle – Reuse – ako opakovať učivo hravou formou
- Learn and grow together - praktické aktivity so skúsenou lektorkou Erikou Osváth
- Project 4th Edition – o nových kapitolách v učebnici Project 1 pre piatakov
- Story-telling – webinár o tom, ako učiť rozprávanie príbehov
- Inovatívne učenie sa anglického jazyka – New Ideas for 2023
- Profesionálny rozvoj učiteľov anglického jazyka – webináre vydavateľstva Oxford ELTOC
- Učíme anglický jazyk moderne – školenie pani profesorky Pokrivčákovej
- Učíme sa gramatiku – Cesta za pokladom – o hravých formách vyučovania
- Global skills - školenie o globálnych zručnostiach v dnešnej dobe a to sú nasledovné zručnosti, ktoré máme po novom rozvíjať u žiakov : Komunikácia a spolupráca, Tvorivosť a kritické myslenie, Občianska spoločnosť a multikultúrna spločnosť, Emočná sebaregulácia, Digitálna gramotnosť, Osobná pohoda dieťaťa = wellbeing.
VÝSLEDKY OLYMPIÁD
V školskom roku 2022 / 2023 sme sa zúčastnili olympiád v anglickom jazyku. Súťažili sme prezenčnou formou v okresnom a krajskom kole. Spolu na okrese a na kraji súťažili až traja žiaci Dosiahli sme priemerné výsledky, hoci školské kolo anglickej olympiády malo výbornú úroveň. Na priemernom výsledku sa podpísal nedostatok predchádzajúcich skúseností v tomto type súťaže.
OKRESNÉ KOLO OAJ
Kategória 1A – siedmaci Dominika Daxnerová , 7.A – 5. miesto
Kategória 1B – deviataci a ôsmaci Martina Melichová, 9.A – 5. miesto
KRAJSKÉ KOLO OAJ
Jakub Kalina, 9. B 10. miesto ( kategória anglofónnych žiakov )
Olympiád v nemeckom jazyku sme sa na okresnom a krajskom kole nezúčastnili. Pri dvoch hodinách týždenne to nepostačuje na dostatočnú prípravu žiakov, úlohy v druhom cudzom jazyku sú veľmi náročné a nezohľadňujú menší počet hodín. Sú stavané tak, ako keby sa druhý cudzí jazyk vyučoval v podobnej miere ako anglický jazyk ( 3 až 4 hodiny ) .
Olympiády v ruskom jazyku sme sa chceli zúčastniť, pani učiteľka ruského jazyka zodpovedne pripravovala žiakov na krajské kolo olympiády. Táto súťaž však bola centrálne zhora zrušená kvôli súčasnej politickej situácii.
PRÁCA V PROJEKTE ERASMUS
V jesennom období 2022 nás oslovila španielska škola v meste Petrer, v južnom regióne Alicante, či by sme sa nezapojili s nimi do projektu Erasmus JOB SHADOWING v oblasti ekologického projektového vyučovania. Riaditeľ školy pán Javier Vidal a učiteľ angličtiny pán Segundo Moya prišli v marci na trojdňové pozorovanie práce a života našej školy, zatiaľ bez žiakov. Prvý deň pobytu sa zoznámili so školou, jazykovými a špeciálnymi učebňami, naším školským systémom, školskou jedálňou, školským klubom, s našimi športoviskami a oddychovým areálom v školskom parku. Druhý deň pobytu navštívili vyučovacie hodiny anglického jazyka v 1. , 2., 5. a 8. ročníku, hodiny techniky, varenia a telesnej výchovy. Na hodinách spolupracovali s našimi žiakmi a zapájali sa s nimi do aktivít. Počas poobedných a večerných hodín prvé dva dni sme navštívili mestá Banská Štiavnica, Zvolen , Banská Bystrica. Obaja učitelia absolvovali tiež prehliadku mesta Krupina.
Počas tretieho dňa pobytu španielskych učiteľov na našej škole Javier a Segundo pripravili pre našich piatakov, šiestakov a siedmakov tvorivé dielne – ekologické workshopy . Spoločne sme sadili semienka tymiánu do jogurtových kelímkov a učili sme sa o tom, čo potrebujú rastliny na svoj rast, zisťovali sme zrakom a čuchom rôzne vône byliniek – tymiánu, levandule a rozmarínu. Zasadené semienka budú žiaci doma zalievať, udržiavať v teple a pozorovať ich rast . V druhej časti workshopu Javier a Segundo diskutovali so žiakmi o triedení odpadov v našej škole a v domácnostiach, o recyklovaní a kompostovaní a žiaci mali možnosť aj vidieť krátke , veľmi pekné video o škole v mestečku Petrer . Škola má ekologické zameranie. Poobede španielski učitelia pripravili prezentáciu školy pre našich pedagógov a rozprávali sa s nami o španielskom školstve. Ich pobyt sme ukončili našimi folklórnymi tradíciami a prehliadkou pivničiek na Starej Hore pri Sebechleboch.
Javier a Segundo hodnotili náš školský systém ako veľmi dobrý, mnohé veci ich zaujali viac ako v španielskom školstve : systém prestávok a oddych medzi hodinami, delenie žiakov na cudzích jazykoch, delenie chlapcov a dievčat na telesnej výchove, prezúvanie sa žiakov, práce v kuchynke a práce v učebni techniky, vzťah učiteľov a žiakov, slušnosť našich žiakov, výborné jedlo v školskej jedálni, zaujímavé aktivity v školskom klube, jazykové nástenky, atmosféra v našom pedagogickom kolektíve, ich prijatie naším kolektívom učiteľov a žiakov, pohostinnosť Slovákov ich prekvapila.
Pozvali nás na návštevu Španielska a ich školy v budúcom školskom roku.
Súťaž ENGLISH STAR 2023
V tomto školskom roku sme sa už tretí raz zúčastnili medzinárodnej súťaže English Star. Súťaže sa zúčastnilo 672 škôl a vyše 22 000 súťažiacich z celého Slovenska. Sme radi, že sme sa v rámci Slovenska v tejto súťaži nestratili.
Prihlásených bolo 79 žiakov, napokon súťažilo 78 žiakov. Dosiahli sme veľmi dobré výsledky.
100 % získali piati žiaci :
Dorota Sekerková, 1. ročník
Samuel Palovič, 1. ročník
Filip Majtán, 6. ročník
Russel Ján Macko, 8. ročník
Barbora Binderová, 9. ročník.
19 žiakov získalo úspešnosť 99 - 95 %, 13 žiakov získalo 94 – 90 %,
26 žiakov získalo 89 – 80 %. Spolu 63 žiakov získalo zlatú medialu.
Všetci žiaci dostali diplom a vecné ceny . Tešíme sa už na ďalší ročník súťaže.
ČITATEĽSKÝ MARATÓN V CUDZOM JAZYKU
Prvý raz v tomto školskom roku sme koncom mája absolvovali čitateľský maratón v cudzom jazyku na druhom stupni ZŠ. Čítali sme beletriu v anglickom, ruskom a nemeckom jazyku. Akciu považujeme za úspešnú. V anglickej knižnici sme si zabezpečili dostatok čítaniek a primeraného čitateľského materiálu pre jednotlivé ročníky. Záujem bol o rozprávky, fantasy, science- fiction, aj o detektívne romány, poviedky , humorné príbehy a príbehy lásky, mysteriózne príbehy.
V anglickom jazyku sme čítali rozprávku Popoluška, príbeh o dievčatku z hôr Heidi podľa rovnomenného filmu, Sherlocka Holmesa – Modrý diamant, Pes Baskervillský, Stroj času, Stratený svet, mysteriózny príbeh She- wolf, doplnkové čítanie v anglických učebniciach – Poviedka o náhrdelníku, Kráska a zviera .
V ruskom jazyku sme čítali humorný príbeh o spisovateľovi Čechovovi – Prípad vo vlaku, príbeh o tom, ako si Čechov vypočul vo vlaku chválu na seba a nepriznal sa cestujúcim, že práve on je ten spisovateľ, o ktorom sa rozprávajú. Tiež sme prečítali Puškinov príbeh lásky Ruslan a Ľudmila, plný mystických postáv a opisov peknej ruskej prírody.
V nemeckom jazyku sme čítali rozprávku Tri prasiatka.
V prípade, že sa budúci školský rok opäť naskytne príležitosť, určite sa do Maratónu opäť zapojíme.
BESEDY S BENOM CAMPBELLOM
Dňa 15. 6. sme mali na našej škole 3 netradičné hodiny anglického jazyka. Približne 50 žiakov zo 7.C, 9.A , 9.B a 7.B besedovalo s britským hosťom, 19 – ročným študentom z Bristolu, Benjaminom Campbellom. Je vnukom Mgr. Mariána Hecla , jeho mama, Sylvia Campbell – Heclová, pochádza z Krupiny a bola žiačkou našej školy.
Ben našich žiakov zaujal a zapojil ich do diskusie. Rozprávali sa o britských školách , školských uniformách, o voľnom čase, cestovaní po Európe a po svete, jedlách , knihách, počítačových hrách, o štúdiu na vysokej škole, ktoré je v Británii veľmi drahé. Ben študuje podnikanie a manažment. Stretáva sa na škole a priatelí sa aj so slovenskými a českými študentami , na vysokej škole v Bristole ich je asi 15 a majú svoj záujmový klub. Chutí mu slovenské jedlo. Pochválil starkú, pani učiteľku Mgr. Heclovú, za jej kuchárske umenie. Precestoval veľa krajín. Až na konci tretej besedy prezradil, že hovorí slovensky, aby to žiakov nenútilo rozprávať sa s ním v našom jazyku. Pochválil ich za konverzáciu v anglickom jazyku.
Ben si pozrel aj náš nový športový areál vedľa školy, bol z tohto športoviska príjemne prekvapený. Ukázali sme mu jazykové učebne a projektové nástenky. Povedal, že naposledy bol v našej škole ako 9- ročný a odvtedy zmenila svoj vzhľad k lepšiemu. Podobne pochválil mesto Krupina a jeho okolie.
ZÁJAZDY DO VIEDNE
V tomto školskom roku pani učiteľka nemeckého jazyka Mgr. Melichová pripravila dva zájazdy do Viedne : Vianočná Viedeň a Májová Viedeň. Počas zájazdu Vianočná Viedeň žiaci navštívili čokoládovňu, múzeum Madame Tussaud, vianočné trhy, urobili si prehliadku večernej vianočnej Viedne a navštívili tiež nákupné centrum. Pri Májovej Viedni si užili návštevu čokoládovne, zámku Schönbrunn, zoologickej záhrady, zámku Glorietta a tiež nákupného centra.
Pri obidvoch návštevách Viedne žiaci mali možnosť vyskúšať si svoje schopnosti konverzácie v nemeckom a anglickom jazyku – v múzeách, pri nakupovaní a pri orientácii v meste. Prišli veľmi spokojní, všade sa dohovorili a dozvedeli to, čo potrebovali.
HODNOTENIE AKTIVÍT V RUSKOM JAZYKU
Ruský jazyk, vyučujúci: Mgr. Mária Rievaj, časová dotácia: 2 hodiny týždenne
6. ročník: počet žiakov: 17
Žiaci sa na hodine ruštiny počas celého roka zoznamovali s azbukou. Postupne sme sa naučili napísať všetky písmená (veľké, aj malé) písanou formou. Priberali sme základnú slovnú zásobu a časovanie slovies. Žiaci ochotne pracovali počas celého roka.
Netradičnými hodinami boli hodiny, kedy žiaci nacvičovali divadielko „Teremók“, ktoré potom odohrali pred spolužiakmi - nemčinármi. Žiaci si sami pripravili masky a kostýmy, a tiež kulisy. Taktiež sa naspamäť učili básničky a pesničky. Počas celého školského roka žiaci vytvárali rôzne projekty, napr. maľovaný rodostrom a vesmír s jeho telesami. Priniesli si do školy ovocie a zeleninu, ktorú pri učení následne ochutnávali. Pri učení sa častí oblečenia prišli do školy v tom, čo si vylosovali z dopredu pripravených lístkov. Myslím si, že vždy zodpovedne pristupovali ku každému učivu, aktivite, projektu.
Za najzodpovednejších žiakov považujem Terezku Hrabovskú, Veronku Brodniansku, Filipka Majtána, Ryanka Macka a Miška Kilíka.
7. ročník: počet žiakov: 14
Na hodinách ruského jazyka žiaci podrobnejšie preberali gramatiku a slovnú zásobu k určených lekciám. Zoznamovali sa aj s kultúrou, literatúrou, históriou a architektúrou Ruska a ruských miest. Aj táto skupina svedomito pracovala počas celého školského roka.
Za vydarené projekty môžeme považovať kresbu ľudského tela (časti a orgány + popis), planét, etikety pri zoznamovaní. Ich kresby zdobili učebňu počas celého roka. Za zážitkovú hodinu považujem varenie v kuchynke pred Vianocami – lekcia Jedlo, keď chlapci varili pre dievčatá. Taktiež žiaci absolvovali rôzne hry (Hádaj, na čo myslím, Pexeso, naučili sa a rozprávali vtipy a hádanky po rusky). Naspamäť sa naučili básničku „Rozcvička“.
Za najzodpovednejších žiakov považujem Mišku Šťastnú, Dominiku Daxnerovú, Natálku Tomajkovú, Samka Fürhoffera a Flávka Lendvorského.
8. ročník: počet žiakov: 16
Na hodinách žiaci počas celého školského roka prehlbovali svoje doteraz nadobudnuté vedomosti z ruského jazyka. Naučili sa rozlíšiť a skloňovať slovné druhy, časovať nepravidelné i pravidelné slovesá, naberali širšiu slovnú zásobu k preberaným témam. Pracovali zodpovedne a ochotne.
Netradičnými hodinami boli hodiny stolovania, kde sa žiaci učili základným pravidlám etikety v reštaurácií, naučili sa rozlišovať a používať rôzne druhy príboru a pohárov. Pri tejto príležitosti si vyrobili kópiu ruského samovaru (z kartónu), ktorú aj krásne ozdobili. Taktiež vytvárali mnohé projekty, napr. kreslili príbeh rozprávky Ruslan a Ľudmila, opisovali svetoznáme pamiatky architektúry, hľadali možné spôsoby dopravy na skutočných ruských stránkach (vlakové, autobusové, letecké spojenia), ceny dopravy, vstupné, počasie v určených ruských mestách. Spoznávali ruskú históriu, literatúru, umelcov.
Chcela by som vyzdvihnúť zodpovedný a aktívny prístup všetkých žiakov. Nemali problém doniesť si vlastné pomôcky, zapojiť sa do spoločných aktivít, rešpektovať vyučujúceho, i ostatných spolužiakov. V tejto skupine bola vidieť, aj cítiť ochota pomôcť si navzájom.
Za najzodpovednejších žiakov určujem Ninku Bariakovú, Paťu Šoucovú, Elu Kolcunovú, Russelka Macka, Janka Machoviča.
Hodiny ruského jazyka pri všetkých skupinách hodnotím veľmi pozitívne. Najviac by som chcela vyzdvihnúť záujem a aktivitu žiakov pri rôznych projektoch, ich tímového ducha, ochotu spoznávať nové vedomosti. Taktiež sme sa zapojili do Čitateľského maratónu. Všetkých svojich žiakov mám úprimne rada.
Za negatívnu skúsenosť považujem zákaz realizácie ORJ, ktorý prišiel z ministerstva, mailom, bez vysvetlenia. Na olympiádu sme sa so žiakmi svedomito pripravovali na nultých hodinách každú stredu až do polovice januára, kedy sme sa o zákaze dozvedeli.
V Krupine, dňa 21. júna 2023 Vypracovala : Ing. Zuzana Šúrová