• 5. ČO JE RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN

• Rámcový učebný plán (ďalej RUP) pre základnú školu stanovuje hodinovú dotáciu pre jednotlivé ročníky. Tvorba učebného plánu ŠkVP musí byť v súlade so všetkými požiadavkami, ktoré sú uvedené v príslušnom RUP a ich zakomponovanie musí byť jasné.   Škola si môže v rámci svojho učebného plánu vytvoriť ďalšie poznámky podľa svojich potrieb a možností. RUP udáva povinné a disponibilné hodiny.

Povinné hodiny

Predstavujú základnú a štátom garantovanú časovú dotáciu pre jednotlivé vyučovacie predmety.  V rámci učebného plánu školy nesmie byť žiadna časová dotácia pre konkrétny vyučovací predmet nižšia ako časová dotácia stanovená RUP.  Škola môže pri tvorbe ŠkVP pre 1. stupeň ZŠ a 2. stupeň ZŠ rozdeliť hodinové dotácie (aj vzdelávacie štandardy) na celý stupeň vzdelávania pri zachovaní postupnosti jednotlivých vzdelávacích štandardov a celkového počtu vyučovacích hodín jednotlivých učebných predmetov.

Disponzibilné (voliteľne) hodiny

Predstavujú časovú dotáciu uvedenú v ŠVP, ktorú školy musia využiť na vyučovacie predmety vo svojom ŠkVP.  Umožňujú škole jej profiláciu, reflektovanie potrieb žiakov alebo miestnych podmienok. A to:

• zvýšenie hodinovej dotácie povinného vyučovacieho predmetu RUP ®

škola posilní časovú dotáciu existujúcich} predmetov, pričom mení kvalitu vybraných výkonov vzdelávacieho štandardu týchto predmetov.  V časti učebné osnovy ŠkVP zaznamenáva škola iba zmenené výkony a ich dopad na profiláciu žiaka s ohľadom na rozvoj príslušných kompetencií časová dotácia určená pre nový vyučovací predmet, ktorý bude podporovať profiláciu školy

• vytvorenie/zaradenie nového vyučovacieho predmetu ®

škola je povinná vypracovať učebné osnovy. Formu a rozsah učebných osnov ŠkVP platná legislatíva nestanovuje, je v kompetencii školy zvoliť primeraný rozsah a formu vzhľadom na svoju profiláciu a vzdelávací zámer.