• Európsky deň jazykov - rovesnícke učenie

• Dňa 26. 9. 2024 sme na našej škole oslávili Európsky deň jazykov. Program celého dňa pripravili pre nás deviataci a ôsmaci, preto sa odohral v duchu rovesníckeho učenia. Na 1. stupni deviataci a ôsmaci účinkovali pre všetky triedy 1. a 2. hodinu, na 2. stupni účinkovali od 3. po 6. hodinu.  Všetci žiaci od prvého po ôsmy ročník mali možnosť vyskúšať si rozličné aktivity: zahrať si anglického Milionára, zahrať si hru Jeopardy game v rôznych jazykoch, skladať anglické a ruské slová z písmeniek, naučiť sa základy posunkovej reči a biológiu jazyka (ako vznikajú zvuky).

V nemeckom jazyku si deviataci pripravili prezentácie a rôzne hry so slovnou zásobou na témy : zvieratká, farby, doprava a jedlo. V ruskom jazyku mali pre nás prezentáciu o Rusku, učili mladších základné pozdravy a základy azbuky. Vo francúzskom jazyku žiaci odpovedali na francúzsky kvíz , učili sa pozdravy a poďakovania, naučili sa nápoje – nazreli aj do francúzskej kaviarne, počúvali francúzske šansóny.
            Špeciálnym prekvapením boli vystúpenia v maďarskom jazyku. Celý program mal úspech, vystúpenie pripravili pani učiteľka Mgr. Balážová a pán učiteľ Mgr.Pasztor. Prišiel k nám ako Józsi Bácsi z Maďarska, preto žiaci mohli ochutnať originálnu maďarskú klobásu a maďarské cukríky. Priraďovali maďarské názvy ku slovenským mestám. Učili sa základné číslovky od 1 do 10 – môže to byť užitočné pri návšteve južných susedov. Zatancovali si na maďarskú nôtu.
            Študentka Olivia z Taiwanu možno mnohých prekvapila. Bola pre nás veľkým prínosom. Študuje v rámci výmenného pobytu na Gymnáziu Andreja Sládkoviča v Krupine. Predstavila v prezentácii svoju krajinu, rozprávala o spôsobe života, o školskom systéme, v anglickom jazyku. Hovorila po anglicky rýchlo, plynule.
            Ovláda 5 jazykov : taiwanský a čínsky ( sú veľmi podobné ), kórejský, anglický a francúzsky .
            20 – minútové bloky, ktoré ste videli v cudzích jazykoch, veru ani nestačili na to všetko, čo sme chceli povedať a ukázať v cudzom jazyku. Tak ešte možno niečo ostalo na budúci rok ... deviataci boli z účinkovania takí unavení, že by zjedli aj dva obedy a povedali, že povolanie učiteľa je veľmi náročné.
            Popoludní Európsky deň jazykov pokračoval v školskom klube. Najmenší žiaci sa hrali s obrázkami a jednoduchými slovíčkami v anglickom, nemeckom, ruskom a francúzskom jazyku. Priraďovali slová ku vlajke týchto 4 – roch štátov. Museli k nej prebehnúť. Bolo to radosti a pohybu v triede !
            Deň jazykov 2024 sa nám mimoriadne vydaril, domov sme prišli s dobrým pocitom a plní dojmov – nielen diváci, ale aj účinkujúci žiaci a učitelia. Zážitky zapísala pani učiteľka Ing. Zuzana Šúrová

• ZBER PAPIERA

• Od 30.9. do 2.10.2024

v čase od 7:00 - 17:00

Papier treba nosiť zviazaný, kartóny samostatne. (kartóny len z domácnosti nie priemyselné)

• Pracovné vyučovanie

• Štvrtáci - chlapci do koča aj do voza ! Vedia pracovať v dielni, pripraviť si palacinky, zjesť ich a ešte aj umyť riad!

• Štvrtáci v múzeu

• Žiaci 4. ročníka navštívili výstavu Krása krekáčskej výšivky v Múzeu Andreja Sládkoviča. Vo štvrtom ročníku na HUV sa venujeme tradíciám v našich regiónoch . Taktoe začali  púť za poznávaním v regióne nášmu srdcu najbližšom v Honte.