• vplyv IT na ľudstvo

        • Vplyv informačných technológií na ľudstvo

          Súčasný vývoj vo svete je často charakterizovaný ako informačná revolúcia, na konci ktorej ľudstvo prejde do informačnej éry svojho vývinu. Aj pri triezvom pohľade na takúto charakterizáciu je nesporné, že informatika už dnes výrazne zasahuje do všetkých oblastí spoločnosti a ovplyvňuje jej rozvoj. Historické skúsenosti, a to nielen z nástupu informatiky však ukazujú, že samotná existencia nových technológií sama osebe negarantuje dostatočné využívanie možností, ktoré tieto technológie prinášajú, a už vôbec nie predchádzanie ich nesprávnemu používaniu či zneužívaniu. V kontexte informačných technológií sa ukazuje ako nevyhnutná istá úroveň informačnej gramotnosti. Bez nej, bez prístupu k informáciám a hlavne bez schopnosti ich účinného vyhľadávania, triedenia a spracovávania možno očakávať neschopnosť orientácie v súčasnom svete, vykonávať zložitejšiu prácu, organizovať vlastnú spoločnosť, čo následne povedie k zaostalosti a nevýhodnému až ponižujúcemu postaveniu v medzinárodnej deľbe práce.

          Nastoľujú sa základné otázky kultúry a jej miesto a postavenie v globálnej svetovej informatizácii. Kultúra, umenie, veda a informatizácia sú určujúcimi činiteľmi spoločenského vývoja globalizujúceho sveta. Diskutuje sa o úlohe a funkcii národných kultúr a potrebe ich vzájomných vzťahov a vzájomného obohacovania. Zdôrazňuje sa, že globalizačné trendy môžu ohroziť kultúru vtedy, ak sa im ponechá nekontrolovateľný priestor. Kultúrny priestor a tým aj priestor kultúrnych a informačných inštitúcií by preto mal byť budovaný ako vyvážený priestor práv a povinností, ktorých vývoj je kontrolovateľný a usmerňovaný demokratickými prostriedkami.

                      Vývoj spoločnosti je založený na tvorivej aktivite každého jedinca. Nastupuje informačná spoločnosť, informatizujú sa všetky sféry v oblasti spoločenského života. Aj kultúra výrazne pociťuje vplyv informatizácie.

                      Informačné technológie očividne prispeli k zlepšeniu komunikácie medzi ľuďmi,  avšak iba medzi tými, ktorí vedia komunikovať pomocou nich. Slabo vzdelaní ľudia v tomto obore  by sa mohli stať druhotriednymi občanmi, odsúdenými na nekvalifikovanú prácu. Tomu môže spoločnosť zabrániť len tak, že každému poskytne kvalifikované vzdelanie v tejto oblasti.

                      Vzhľadom na to, že využívanie moderných prostriedkov IT už dávno nie je obmedzené na úzku skupinu špecialistov, je potrebné na nové možnosti pripraviť – možno viac psychologicky ako technicky. Teda je nutné sa zaoberať obormi ako informatika, výpočtová technika a pod. Oblasť bádania v týchto oboroch je dnes veľmi široká a neustále sa neuveriteľne rýchlo rozvíja. Rovnako rýchlo napreduje obchodná oblasť, t. j. počet hardwarových a softwarových firiem a ich produktov slúžiacich k akejkoľvek práci s informáciami. Ale na to však náš štát nemá finančné prostriedky, buď nie je schopný, alebo ochotný dotovať takéto inštitúcie. Tým pádom sa musí každý vzdelávať ako dokáže alebo je schopný.

                      Vzdelávať sa dá taktiež pomocou hier. Dieťa (alebo ktokoľvek iný) si popri zábave môže precvičiť svoj postreh, niečo nové sa naučiť. Taktiež existujú mnohé encyklopédie, príručky a multimediálne CD, pomocou ktorých si môže dotyčný napr. pozrieť ako prúdi krv v žilách priamo pohľadom krvinky alebo cestovať až do vesmíru a stačí na to, že len bude sedieť v pohodlí doma za svojím počítačom. Spektrum pohľadov sa tak rozširuje o ďalšie možnosti, ktoré v minulosti neboli možné a to len vďaka rozvoju.

                      IT majú takisto mnoho nevýhod, či už je to rast internetovej kriminality, alebo zvyk detí sedieť za počítačom dlhé hodiny čo neprospieva ako duševnému, tak psychickému rozvoju. Vzniká internetové pirátstvo, kriminalita v podobe spamerov, tvorcov vírusov, hackerov, či už len deti ktoré sa chcú pobaviť na účet iného, možno poctivého občana. Takisto sedenie za PC ma zlý vplyv aj na tú fyzickú stránku. Vznikajú častejšie prípady obezity, epileptických záchvatov, spôsobených nekvalitnou 60Hz obrazovkou.

                      IT majú takisto zlý vplyv na psychický vývoj, vzniká tak isto aj pouličná kriminalita ktorá ma pôvod v akčných alebo hororových hrách. Stalo sa už mnoho prípadov, keď syn zobral svojmu otcovi zbraň a tak ako to videl napr. v PC hre, vystrelil na svojho brata. Mala to byť len nevinná hra, ktorá sa prehupla do smrtiacej akcie. Často sú na vine rodičia, ktorí sa o svoje deti nedostatočne starajú a nevšímajú si ich, preto si deti vybíjajú energiu v takejto im ešte neprimeranej podobe.

          IT majú mnoho pozitívnych stránok, či už je to výchova, informovanosť, štúdium, sebapoznávanie, ale aj mnoho tých negatívnych, medzi ktoré patri už hore spomínaná kriminalita alebo zdravotné problémy.