Už ráno sa v zborovni ocitli parochne, odevy, plášte, košele, masky z benátskeho karnevalu a mnohí učitelia sa fintili do talianskych kostýmov. Mala som 6 hodín po anglicky o Taliansku. Deti vedeli veľa, chodia tam na dovolenky a mala som dojem, že túto krajinu majú v obľube. Obrázky Talianska boli nádherné. Otázky detí zaujímavé : Prečo je veža v Pise šikmá ? Kto bol posledný taliansky kráľ ? Koľkokrát sa rozlohou zmestí Slovensko do Talianskej čižmy? Žiaci tipovali od 4x do 10 x – pravdivý výsledok bol 6x . V krčahu vo vestibule boli nasypané talianske cestoviny – deti mali tipovať, koľko kúskov cestovín je v ňom – víťazi budú známi koncom januára.
Venovali sme sa Rímu, Vatikánu, Florencii, Milánu, Benátkam, jazerám Lago di Garda, Lago di Como, Sicílii, Sardínii, Capri, osobnostiam od Marca Pola, Galilea Galileiho, cez Leonarda da Vinci, Michelangela, operných skladateľov, operných spevákov, po dnešných módnych tvorcov, tvorcov automobilov, každý hneď spoznal Perinbabu – Giulietta Masina, menej už Federica Felliniho a slávne filmové hviezdy z minulosti. Z Talianska vraj pochádzajú okuliare ( vynájdené v 13. storočí ) a piano. Spomínali sme Giro d´Italia, taliansky futbalový team, lyžiarku Brignoneovú.
Na Youtube sme si pozreli Andrea Bocelliho – Con te partiro, Luciana Pavarottiho – O Sole Mio, talianskych futbalistov ako spievajú hymnu, vnučku Pavarottiho: Nieta di Pavarotti v talentovej súťaži ( podobnej Česko – Slovensko má talent) – spievala prekrásne. Pustili sme si Vivaldiho Štyri ročné obdobia – úvodnú časť : Jar.
Zneli slová ako Buongiorno, Ciao, Buonaserra, Piccolo, Grande, Gelato, Per favore, Arrivederci.
Bol to veselý, veľmi príjemný deň a ubehol mi veľmi rýchlo. Ani som nevedela, ako o 13. 20 zazvonil záverečný zvonček.
Ing. Zuzana Šúrová