Skončil sa týždeň plný krásnych zážitkov s chorvátskymi priateľmi. Bolo to už tretie stretnutie medzi partnerskými školami Osnovna škola Krapinske Toplice a Základná škola Jozefa Cígera Hronského Krupina v rámci projektu Erasmus Plus s názvom We are eco-friendly, v slovenčine Priatelíme sa s ekológiou. Naše stretnutia sa začali v októbri 2018 v Krupine témou Voda, pokračovali v Chorvátsku v máji 2019 témou Znečistenie vzduchu a svetlom a tretie stretnutie s názvom Les sa konalo opäť v Krupine od 6. októbra do 11. októbra 2019.
Chorvátsky tím tvorili traja učitelia: Ivan Vrankić (fyzika a chémia), Martina Kunštek Smiljanec (anglický jazyk), Sanja Halapir (biológia) a piati žiaci vo veku prevažne 13 rokov: Jelena Čavlek, Rania Gerdin, Marta Svažić, Nina Crljen a Nino Besednik, ktorý jediný zastupoval chorvátskych chlapcov. Ich partnermi z našej školy boli žiaci: Alžbeta Nevolná, Annamária Packová, Ema Cibulová, Michaela Krupová (všetky z 8.B) a Šimon Troiak (9. C). Komunikačným jazykom projektu je angličtina, takže okrem rozširovania poznatkov v oblasti ekológie sa žiaci a učitelia zlepšovali aj v konverzácii v anglickom jazyku.
Naša skupina prevzala svojich chorvátskych kamarátov do rodín v nedeľu podvečer. V pondelok sa s nimi stretli 4 triedy na druhom stupni a besedovali o voľnom čase, o meste Krapinske Toplice, o Osnovnej škole v ich meste, o rodinách, o ich vysnívanej krajine, obľúbených predmetoch v škole, o chorvátskych jedlách a sviatkoch. V utorok chorvátski a slovenskí žiaci pripravili pre 5 tried našej školy svoje vystúpenia v angličtine na témy les, lesné zvieratá, stromy, chránené rastliny, Chorvátsko – krajina orchideí, zeleň v Krupine, ukázali našim žiakom dve videá z aprílových akcií 201 : sadenie kvetov a byliniek v areáli chorvátskej školy a vysádzanie 150- tich stromčekov v lese v blízkosti Krupiny a dve publikácie: spoločný časopis a knihu Krupina v štyroch ročných obdobiach. V stredu sme absolvovali poldenný výlet. Navštívili sme botanickú záhradu Arborétum Borová hora, nákupné centrum Európa a zámok vo Zvolene. Vo štvrtok sme v škole mali besedy s lesníkmi v piatom a siedmom ročníku. Chorvátski žiaci a ich slovenskí kamaráti sa dopoludnia venovali tvorbe plagátov v troch jazykoch: chorvátskom, slovenskom, anglickom a pripravili prehľad chorvátskych a slovenských stromov, lesných zvierat, vtáctva. Šesť zaujímavých plagátov sme vystavili vo vestibule školy. V piatok prišla rozlúčka, boli aj slzy a dojatie na oboch stranách.
Popoludňajšie programy pre chorvátskych žiakov boli tiež zaujímavé. Slovenskí žiaci ukázali chorvátskym kamarátom historickú vežu Vartovka, hrad Bzovík, Banskú Štiavnicu, kde symbolicky „zamkli“ naše stretnutie Erasmus plus a všetci sa na pamiatku podpísali, že mesto spolu navštívili, tiež si pozreli kaštieľ v Svätom Antone, priehradu Bebrava pri Krupine, zašli spolu na bowling a na štadión v Krupine. Výborné kamarátske vzťahy upevňovali na spoločných raňajkách u Betky a na čaji u Šimona. Nie je prekvapením, že chorvátskych žiakov najviac nadchol výhľad z Vartovky a krásna priehrada Bebrava. Podobne sme sa snažili spestriť program pre učiteľov z Chorvátska – v pondelok sme ich pozvali na wellness popoludnie do Dudiniec, v utorok na návštevu Banskej Bystrice. Obdivovali pohľad z hodinovej veže a keď z nej zostupovali, hrala im o štvrtej Mozartova Malá nočná hudba. Vo štvrtok nám prialo počasie. Asi pätnásť kolegov sa vydalo na prechádzku do dubového lesa Gavurky pri Dobrej Nive. Nádherné miesto na oddych všetkých nabilo pozitívnou energiou. Štvrtkový podvečer sme ukončili na chate Šváb pri Krupine ochutnávkou výborného guľáša, ktorý nám navaril pán školník a špecialít, ktoré priniesli mnohí kolegovia spolu s dobrou náladou.
Poďakovanie patrí pánovi riaditeľovi Mgr. Júliusovi Gálikovi, všetkým kolegom angličtinárom na našej škole, ale aj ostatným kolegom, ktorí nám pomáhali a podporili toto stretnutie a slovenským žiakom a ich rodičom za poskytnutie ubytovania, stravy a programu plného zážitkov.
Ing. Zuzana Šúrová, vyučujúca anglického jazyka